I måndags samlades återigen Kunskapsförbundets alla lärare och skolledare för en dag fylld av skolutvecklingsarbete. Den förbundsgemensamma kompetensutvecklingsdagen är en viktig del av vårt långsiktiga ämnesdidaktiska utvecklingsarbete — där målet är tydligt: att stärka elevernas lärande genom att utveckla undervisningen tillsammans.
Didaktiskt utvecklingsarbete som gör skillnad
Under dagen arbetade ämneskollegierna vidare med flera pågående didaktiska utvecklingsprocesser. Samtalen som pågick runt om i Nils Ericsonsgymnasiets olika lokaler handlade om allt från demokratiuppdraget till taluppfattning, ordförråd, läsning och andra intressanta centrala områden som stöttar elevernas lärande.
Det nya ULF‑projektet med Högskolan Väst pågick i ett av klassrummen. Projektet Undervisning om kontroversiella frågor genom berättelser utforskar hur skönlitteratur, film och teater kan användas för att skapa trygga och inkluderande samtalsrum i undervisningen. Genom ett aktionsforskningsupplägg samarbetar lärare och forskare för att hitta praktiska, forskningsbaserade sätt att arbeta med svåra frågor som rör demokrati, identitet, etik och samhällskonflikter. Berättelser fungerar som en skyddad zon där elever kan utforska komplexa dilemman, utveckla empati och träna sitt kritiska tänkande utan att behöva exponera sig själva.
Projektet lyfter ett område med stor betydelse för skolans uppdrag, och är ett värdefullt tillskott till årets utvecklingsarbete.
Tillsammans skapar vi förutsättningar för elevers lärande
De återkommande förbundsgemensamma utvecklingsdagarna är ett viktigt stöd i våra lokala utvecklingsprocesser. När lärare från hela förbundet möts för att lära av och med varandra, bygger vi en gemensam teoretisk, språklig och empirisk grund — en grund som hjälper oss att göra skillnad i klassrummet.
Kunskapsförbundets utvecklingschef Lisa Thörn avrundar dagen:
”Jag är antagligen världens stoltaste utvecklingschef en sådan här dag när jag ser all aktivitet som pågår. Engagemanget bland våra lärare är så stort och det tar ett tydligt avstamp i undervisningsutmaningar som synliggjorts. Genom det gemensamma arbetet hoppas vi skapa bättre förutsättningar för elevernas lärande.”