
En byrå bestående av endast 15-19-åringar vars uppdrag är att göra reklam som ska engagera andra ungdomar. Det är idén bakom Sveriges yngsta reklambyrå – ett initiativ av Kunskapsförbundet, en av Västsveriges största utbildningsaktörer. På byrån jobbar Emma, Markus, Karim, Johan och Maja och deras uppdrag är att marknadsföra tre olika gymnasieskolor.
Sveriges yngsta reklambyrå var en byrå med fem ungdomar mellan 15 och 19 år. Deras uppdrag var att presentera Kunskapsförbundets (som är byråns enda kund) gymnasieutbud på ett tydligt och attraktivt sätt för att locka sökande inför gymnasievalet 2015. Mellan den 28 juli och den 15 augusti fanns ungdomarna på plats för att jobba heltid på den nystartade byrån med kontor i centrala Vänersborg. Under arbetets gång fanns strategiska och kreativa handledare från kommunikationsbyrån Cordovan på plats.
De jobbar på Sveriges yngsta reklambyrå:
Emma Häll Henriksson, Magnus Åbergsgymnasiet, 18 år – går andra året på estetiska programmet och driver både en blogg och en egen podcast. Hon har med andra ord jobbat mycket med både text, bild och redigering.
Markus Pettersson, Birger Sjöberggymnasiet, 17 år – beskriver sig själv som en framtida designchef på Apple. Gjorde en egen webbplats när han sökte jobbet på Sveriges yngsta byrå som imponerade stort på Kunskapsförbundet.
Karim Fakih, f.d. Magnus Åbergsgymnasiet, 19 år – ägnar sin fritid åt att jobba med både film och foto. Bland annat jobbar han åt ett filmteam som regissör, kreativt ansvarig och marknadsförare. Via Sveriges yngsta reklambyrå vill han möta andra kreativa människor, utveckla sina kunskaper samt lära känna reklambranschen som han i framtiden vill jobba i.
Johan Gunnarsson, Drottning Blanka, 15 år – älskar att uttrycka sig kreativt. Han spelar piano, tar dramalektioner, och tycker om att fota/spela in film. Det största intresset är att rita/måla, både för hand och med hjälp av Photoshop/Illustrator. Han har själv startat ZantosDesign där han visar sina alster och även säljer sin design som tryck på olika produkter.
Maja Meuller, Birger Sjöberggymnasiet, 17 år – gillar att uttrycka sin kreativa sida i form av foto, media, musik, skrift, målning, bakning och matlagning. Sveriges yngsta reklambyrå ser hon som en chans att vara kreativ och samtidigt hjälpa till och nå ut till andra ungdomar.